Bli medlem
Ge en gåva

Diabetesförbundet lanserar livförsäkring

28 september 2016

Vi på Diabetesförbundet vet att livet med diabetes är kantat av orättvisor och okunskap som kan innebära hinder i vardagen. Att inte kunna teckna vissa försäkringar är bara ett exempel. En person som lever utan sjukdomen ser försäkringar som en självklarhet men vi vet att våra medlemmar kan ha svårt att teckna vissa försäkringar. En livförsäkring är speciellt svår att få.

Därför är vi stolta över att vi nu kan erbjuda våra medlemmar en livförsäkring enligt motsvarande villkor som för en person som inte har diabetes. Att erbjuda en livförsäkring är ett steg i riktningen att kunna erbjuda personer med diabetes samma rätt till försäkringsskydd som friska personer har.

Vi arbetar ständigt för att inga onödiga hinder eller begränsningar ska stå i vägen för ett så normalt liv som möjligt när du har diabetes.

Läs mer om livförsäkringen under medlemsförsäkringar . Där hittar du fullständiga villkor och all information. 

Alla nyheter