Diabetesforskning

Diabetes är en av våra vanligaste folksjukdomar - mer än 350 000 svenskar är drabbade. Finland och Sverige toppar världsstatistiken när det gäller insjuknande i diabetes typ 1 - siffror som oroar, och som ökar behovet av forskning för att ta reda på orsakerna och utveckla metoder för behandling av sjukdomen.
 
Att på olika sätt stödja och utveckla forskningen kring diabetes är därför mycket angeläget för Svenska Diabetesförbundet. Genom vår egen forskningsfond, Diabetesfonden - Stiftelsen Svenska Diabetesförbundets Forskningsfond, arbetar vi för att eliminera orsakerna till och konsekvenserna av diabetes. Vi samarbetar också med andra forskningsfinansiärer och organisationer för att försöka hitta vägar till nya upptäckter och ny kunskap.
 
Under 2009 delade Diabetesfonden ut 12 miljoner kronor till framstående diabetesforskare. Är du diabetesforskare kan du söka anslag från vår forskningsfond.
 
Här kan du hitta exempel på den forskning vi stödjer, men också flera bra länkar om forskning kopplad till diabetes över huvud taget. Till höger hittar du också de senaste nyheterna inom diabetesrelaterad forskning.
 
Genom att skänka en gåva stödjer du vår kamp för att eliminera orsakerna till diabetes och konsekvenserna av sjukdomen!